Nos,legutóbb Eszes Jenő barátom és családja igen szép és kutyakiállításokon eredményes szukájával futott tiszteletkörünk azon állomásával hagytam abba ezt a "sorozatot",hogy Tiszagyöngye Betyár Kincsem kétszer is összeragadt Beremendi Bundés Híressel.Most -többek közt- a csípő ízületi diszplázia szűrésének jelentőségével,vagy inkább hiányával kapcsolatos bejegyzéssel folytatom, amivel kapcsolatban próbáltam értelmes eszmecserét indítani A komondor fórumon, ám a téma indulatokat váltott ki,így képtelenség volt tárgyilagosan, személyeskedés nélkül beszélgetni erről -megpróbálom itt.
Elöljáróban annyit érdemes tudni a csípőízületi diszpláziaszűrés hazai tenyésztésben játszott szerepéről,hogy értéke nagyjából -legalábbis a szűrésre vitt tenyészállatok számából következtetve- a nullával egyenlő.Vagyis,a tenyésztők nagy részének nem fontos, legalábbis annyira nem, hogy erre vonatkozó információkat találjunk egy-egy tenyészállat után keresgélve.Természetesen,tiszteletem a kivételnek!
Idézem:
Az országban kellő számú rtg-el felszerelt rendelő működik, vannak a bírálatot nemzetközileg is összehasonlítható szinten végző állatorvosok. Ezt az alapot viszont nem használjuk ki kellőképpen. Elég ehhez egy számadatot megnézni: Magyarországon évente 70-90.000 kutyát törzskönyveznek, az évi regisztrált dp. szűrések száma nem éri el a 2000-t. Ez semmiféle kommentárt nem igényel.
Tehát,összeségében sem jellemző Magyarországon a csípőízületi diszpláziával kapcsolatos hivatalos információszerzésre való tenyésztői igény,akármelyik fajtát vesszük is,de különösen igaz ez a komondorra,ahol az évi törzskönyves szaporulat 300 egyed körül mozog és a hivatalos listák, eredmények után keresgélve csak olyat találunk,ami nagy részt a '90-es években született egyedek eredményeit tartalmazza és 2007-ben lezárva is mindösszesen 50-60 egyedről kapunk információt (Független Diszplázia Bizottság).Döbbenet.
Független Diszplázia Bizottság által nyílvánosságra hozott hivatalos csípőízületi diszpláziaszűrési eredményei.(Táblázat, 2007-ben lezárva.)
(A Kisállat Ortopédiai Egyesület honlapján -kapaszkodjon meg mindenki- 4 db komondor mentes, vagy átmeneti eredménye található meg,melyek ebből a szempontból kiemelten ajánlott tenyészegyedek -még a kuvasz fajtából is négyszer ennyi egyed van feltüntetve...)
Ezen túlmenően alapprobléma,hogy ebből az igen kevés szűrési eredményből is szinte csak a mentes (A),átmeneti (B) és enyhe (C) fokozatok válnak publikussá,a megszűrt,de közepes (D),vagy súlyos (E) eredmények egész "nyugodtan" eltitkolhatók.
Idézem:
Jó lenne megváltoztatni a csd. szűrés adatkezelésének "szemérmességét" is. El kell dönteni, hogy egyesek egyéni érdekei (ne derüljön ki, hogy a tenyészkutyám dp.-s), vagy a köz, ill. egy fajta érdekeit tartjuk-e fontosabbnak. Az, hogy csak a "jó" adatok publikusak gátat szab az egyes vérvonalak genetikai feltérképezésének, valamint az egyed várható örökítő képessége megítélésének.
Szeretném ismételten leszögezni, hogy véleményem szerint a komondor fajta elsődleges gondja a szaporodással kapcsolatos,ide értve: magát a természetes úton,önállóan zajló párosodást,a vemhesülést,az alacsony számú szaporulatot (2009 I. félévi hivatalos adat:4 egyed/alom),valamint az utódnevelést.A csípőízületi diszpláziaszűrés eredmények hiánya pusztán azért gond,mert így erre vonatkozó információnk nincs:akár jó az eredmény,akár rossz,nem tudunk róla semmit... Ez tenyésztés szempontjából óriási hiba,felelőtlenség.Van éppen elég röntgenes szakember -egyet mindenképpen tudok ajánlani- és sajnos,komondor nem sok van,így annál nagyobb arányban lehetne erre vonatkozó információt közölni új tulajdonos,vagy tenyésztőtárs számára egyaránt!
Azért is gondolom,hogy ezen a téren is nagy a felelőssége a komondor tenyésztőknek,hogy minél több információt tegyenek közzé tenyészegyedeikről,mert maga a tenyészthető minősítés megszerzése,elérése (?) egy-egy tenyészszemlén bohózatba illő,egyes esetekben szinte mellékes,hogy mit tartalmaz a tenyészszemle bírálati lap,ahogy egyes esetekben a törzskönyv betűi is hiteltelenek... Ezért lenne fontos,a saját szemünkkel,kezünkkel átnézett egyedről minél több,a tenyésztőtől származó hiteles információ "megszerzése",átadása/megkapása.Ez volna a tenyésztést előre vivő legkézenfekvőbb dolog:a fajta és tervezhetőség érdekében történő információ megosztás,nem pedig elhallgatás...
Na de,hogy kerül a csizma az asztalra?Október 6.-án nagy komondoros nyüzsgés volt állatorvosunknál:csípőízületi diszpláziaszűrésre érkezett 2 komondor kan és vemhességi ultrahang vizsgálatra 2 komondor szuka.Nos,a kép vegyes:egyik szemem sír,a másik nevet.
Számomra természetes,hogy kb. 1,5-2 évesen csd. szűrésre kell vinni a tenyésztésre szánt egyedeket,így a 2008-ban Géczi Úrtól kapott tenyészthető minősítés után Jászkiséri Kócos Gyopár szukámat is megvizsgáltattam (HD-B),most májusban pedig a Jászberényben P. Szabó Béla úrtól kapott tenyészthető minősítés után Királytelki Gyergyó kanomat is.Igaz,hamarabb volt már egy alom tőlük,de 1 éves kor előtt,vagy 1 évesen csak akkor látom értelmét a szűrésnek,ha valami jel utal a problémára,vagy,ha külön kéri az alom felől érdeklődő,vagy a fedeztetni kívánó szuka tulajdonos.Gyergyó októberben 18 hónapos,és állatorvosom meglátása, azaz a röntgen felvétel szerint mentes,vagy esetleg a Norberg-szögtől függően átmeneti lehet a csípője.Természetesen,a felvételt a Magyar Kisállat Ortopédiai Egyesületnek továbbíttatom állatorvosunkkal,hogy hivatalos eredményt kapjunk.
Ami Gyergyót illeti,terveink szerint Kulcsi Komisz Böske lett volna 2011 tavaszán a következő pár,ám tenyészthető minősítésük (tsz. bíró P. Szabó Béla) kiérdemlése után a sors úgy intézte,hogy Tiszagyöngye Betyár Ravasz és Kulcsi Komisz Böske "feljogosítva" érezte magát a természetes módon történő szaporodásra.Összeragadtak.Így természetes,hogy a 1,5 éves TB Ravaszt is csípőizületi diszpláziaszűrésre vigyem,mégha Böske a magzatok miatt ebből most ki is marad.Ravasz csípője azonban tragédia:kétoldali közepes (HD-D)... Nos,ez leforrázott,bár tulajdonosának 4-5 hónapos korában jeleztem észrevételem,miszerint a mozgása "nem tökéletes".Erre azonban nem számítottam.
A vizsgálat napján a következő fél órában pedig,már örültünk,mert az ultrahangos vizsgálat alapján Kulcsi Komisz Böske legalább 3 magzatot hordoz méhében.Ez pedig,a fajta szempontjából állított prioritások értelmében örömteli tény,hiszen,ahogy egykor Erdélyi Károly,az elmúlt 30 év magyarországi komondor tenyésztésének meghatározó alakja mondta és mondja ma is:a törzskönyves állomány minden egyedére szükség van a fajta fennmaradásához.Szóval,egyik szemem sír,mert Ravasz öröklött csípőízületi ficammal él,másik szemem nagyon-nagyon "nevet",mert jó esetben a komondor szaporodik.
A felelősség óriási.A születendő és életben maradó maximum 3-4 egyed (ennél többet nevelni,talán nem szerencsés a fiatal anya számára),csak hozzáértő személy kezébe kerülhet.Olyan tenyésztőre,vagy új tulajdonosra gondolok, aki kötelezi magát arra,hogy az utód 8 hónaposan csípőízületi diszplázia előszűrésre kerül,eredményét közzéteszi és 18 hónaposan újabb szűrésre viszi... (Hány ilyen tenyésztő lenne az országban,még ha tökéletes csípőjű egyedek utódjáról lenne is szó???) Meglátásom szerint,az eredménytől függetlenül az utód kizárólag mentes (A),vagy átmeneti (B) csd. szűrési eredményű egyeddel párosítható,mely szűrési eredmény legkorábban 1,5 éves korból származhat!Terveim szerint egy szukát szeretnék megtartani: Böske kiemelkedően egyben van,arányos -ahogy tenyésztője jellemezte- kissé "sunyi",tartózkodó természetű,kitűnő mozgású,KK fogazatú,igen korrekt szuka.Jellempróbára talán tavasszal kerülhet sor,ahogy Ravasznál is,aki semmiben nem kiemelkedő,de mindene megvan -a remek csípőt kivéve...
:(
Persze,ezzel az esettel kapcsolatban felmerült bennem a tenyésztők (fajtától függetlenül) felelőssége,hogyan számolnak el "fajtanemesítő munkájuk" során azzal,hogy információ nélkül,vagy annak elhallgatásával olyan tudatosan "tenyésztenek" akár mentes (A),akár közepes (D) csípőízületi diszpláziás,vagy "lepapírozott" egyedekről legyen is szó?Hol,mikor,melyik generációnál vállalják a felelősséget mindezért?Ez olyan,mintha becsukott szemmel kellene megtervezni egy útvonalat...és,ha "véletlenül",szerencsésen célba is érnénk,melldöngetve hirdetnénk,hogy milyen remek navigátorok vagyunk... Miközben Isteni gondviselés,vagy oltári nagy mázli eredménye csak,hogy épségben odaér-e a csukott szemű szerencsevadász,vagy az első kanyarban kipurcan.A gond az,hogy ha a tenyésztéshez hasonlítom ezt az utazást,akkor a fajta jövőjét tekintve pontosabb úgy fogalmazni,hogy így tenyészteni olyan,mintha csukott szemmel terveznénk meg az utat,melyre nem csak mi,a kormánykeréknél ülők indulnánk,hanem velünk együtt az utasaink,a családunk,gyermekeink is...
Nos,aznapra még jutott egy kis "üröm",mert Kincsem ultrahang vizsgálatának eredménye nem sok bizakodásra adott okot:5-6 hetesen nem látszott magzat... És itt éreztem csak igazán az örömöt,amit Böske vizsgálatának látványa okozott.Talán,jogosan,hiszen,ha szerencsénk lesz a komondor szaporodik...
Utolsó kommentek