Mit lehet mondani,egy olyan korról,melyben nem éltünk?Mit lehet mondani annyi évről,a történelem egy apró szeletkéjéről,amennyi időt még meg sem éltünk?Mit?Azt,hogy egyszerre oly' távoli,mégis,nagyon közeli,mindennapi,eleven,hiszen annak az eltelt 40 évnek hozadékai,eredményei napjainkban is éreztetik hatásukat,napjainkban is élők,elevenek:a történelem nem múlik el -hogy ilyen magyartalannak tűnő magyarázkodásba kezdjek- azaz,a történelem,a történés egy folyamat,végtelen folyamat,melynek egy darabig része az emberi történelem,egy még rövidebb időt felölelő része egy nemzet történelme,és talán,csak egy szemvillanás a személyes,az egyén által megélt történelem!Miről beszélek?
2009.06.15. 21:11
40
Címkék: zene magyarság emberisé
40 éves a szolnoki Bartók Béla Kamarakórus."Elugrok" az énekkar születési évébe!Gyertek velem!
1969-ben történt néhány apróság,melyekből nagyon szubjektíven -természetesen a teljesség igénye nélkül- szemezgetek picit,pusztán arra törekedve,hogy mélyre küldjem gondolataiban az olvasótábort!Mélyre,messzire,magába!Nos,mivel szubjektivitást ígértem,hát azokkal az eseményekkel kezdem,melyek elsősorban nekem és kortársaimnak sokatmondók!
Ha szabad,akkor beszúrkálnék eseményeket,csak így felsorolás szintjén:
-a U.S. of A. Apollo-11 űrhajójáról Armstrong személyében először járt ember a Hold nevű bolygón;
-megszületett Michael Schumacher (bocs,itt jutott eszembe...);
-létrejöttek a Cseh és a Szlovák Szocialista Köztársaság, s,ha már Csehország (ma) akkor meg kell említsem Jan Palach 20 éves egyetemistát, aki Prágában a kommunista diktatúra ellen tiltakozva felgyújtotta magát, majd néhány napon belül Budapesten a 17 éves Bauer Gyula nemzeti lobogóba csavart teste hamvadt el saját kezeitől, az alábbi levelet hagyva maga után:
„Szeretnék élni, de most szénné égett holttestemre van szüksége a nemzetnek.”
-annyit mondok: „Woodstock”;
-Omega: Tízezer lépés (a hétvégén adtam kölcsön édesanyámnak…)
-John Lennon, a Beatles tagja visszaküldi 1965-ben kapott kitüntetését II. Erzsébet brit királynőnek, tiltakozásul Nagy-Britannia biafrai politikája és az USA vietnami beavatkozását támogató kormánypolitika ellen.
-hazánkban az erőviszonyok: 1. Dózsa 2. Honvéd 3. Fradi
-Európában pedig, BEK: 1. AC Milan 2. Ajax, KEK: 1. Bratislava 2. Barca, VvK: 1. Newcastle United 2. Dózsa
-és csak, hogy felkeltsem az érdeklődést: Balczó András (öttusa - Budapest VB), Földi Imre, Bakos Károly, Tóth Géza (súlyemelés – Varsó VB), Németh Angéla (gerely – Athén EB), Baranyi Szabolcs (tenisz – Torino EB), Gedó György, Orbán László (ökölvívás – Bukarest EB); Havanna Vívó VB, Moszkva Kajak-kenu EB,
-és amire utaltam: bakteriofág, kvarkmodell –„csak” két szó a ’69-es Nobel-díjak kapcsán…
A sor persze a végtelenségig folytatható volna, mindenkinek a maga érdeklődésének megfelelően. Egyébként meg tényleg kíváncsi volnék, kinek mi jut eszébe 1969-ről/-ből?
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://pengyomhegyi.blog.hu/api/trackback/id/tr751186814
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek