A magyar kultúra része a borkészítés, borfogyasztás. A számunkra szerencsétlen 20. század folyamán elvesztettük szőlőink jelentős részét, hogy mást ne említsek a felvidéki szőlők Szlovákiához, a fantasztikus adottságú Ménesi-borvidék Romániához, a hatalmas ígéret és egykoron leghíresebb magyar borvidék, a Szerémség pedig Szerbiához tartozik. Tovább tetézi a bajt, hogy az ország jelenlegi területén levő szőlőterületek is zsugorodnak, de erről most nem szólok részletesen. A második világháborút követő évtizedekben sikeresen tönkretették a magyar borkultúrát, amely mintegy húsz éve kezdett Magyarországon újjáéledni. Az országot körülvevő elcsatolt területeken azonban csak jelentős késéssel, az elmúlt években kezdődött „mozgolódás” borügyileg.
A Vajdaságban élő borkészítő magyarok talán legismertebb figurája a hajdújárási Maurer Oszkár. Kezdetben a település környékén levő roppant idős ültetvények gyümölcséből készített bort, majd mintegy 8 hektárt telepített be a Szerémség legjobb dűlőiben- ahol addig többnyire erdő meg susnyás volt- és most már onnan is szűri a nedűt. Július végén jártam nála néhány borkedvelő társammal, és kaptam a dolgok jelenlegi állásáról képet. Oszkár egy ideje már főállásban foglalkozik a borkészítéssel, így minden figyelmét erre tudja fordítani. Szükség is van rá, hiszen összesen több, mint 10 hektár szőlőt dolgoz fel. A legígéretesebb területek a szerémségiek, amelyek adottságban nem maradnak el Tokaj-Hegyaljától. Csak éppen a török idők óta (tehát mintegy 450 éve) nem készítenek ott a hely rangjának és adottságainak megfelelő borokat. Nos, Oszkár nyolc hektárt telepített el a Szerémség ígéretes dűlőiben, így lehetőség nyílik előtte a szerémségi referenciaborokat elkészíteni, ami nagy, de mindenképp hálás kihívás.
A kóstolt borok egy része már a Szerémségben levő szőlőből származott. Az alábbi tételek kerültek sorra:
Kövidinka 2008. Október végi szüret, hajdújárási szőlő. Halványsárga szín, a fahordós erjesztésre utaló illatok, de rendkívül visszafogottan, zárkózottan (éppen a kóstolás napján lett szűrve). Ízben kis gyógyszeresség. Egyszerű bor.
Szerémi zöld 2008. A hajdújárási Kastélykert 1909-es ültetésű szőlőjéből szűrt bor. Akáchordóban töltött hat hónapot. Halványsárga szín, kellemes gyümölcsös (szőlős) illat. Ez sem túlzottan intenzív sem ízben sem illatban, utóízében kellemes édeskés, fűszeres vonal. 48 órán át volt héjon áztatva, számomra kissé túlzottan cseres.
Bakator 2008. Hajdújárási szőlőből készült. Annak ellenére, hogy ez 72 órán ázott héjon, kevésbé érzem cseresnek. Nagyon fiatal, jelenlegi formájában nehéz értékelni. Kemény bor.
Csücsülős 2008. Ennek a cuvée-nek még nincs neve, csak én neveztem el így. A szerémségi Csücsülős dűlő bora, 50% bakator, 20-20% szerémi zöld és mézes fehér, 10% rajnai rizling. Mernék fogadni nagyobb összegben, hogy ilyen összetételű cuvée-t még nem sokan ittak világszerte. Azt elfelejtettem megkérdezni, hogy miért pont ez az összetétel, de valószínűsítem, hogy ennyi szőlő volt az adott tételekből 2008-ban. A Csücsülős egyébként mészkő alapkőzetű dűlő, barna erdőtalaj termőréteggel. Ez a bor is egyedi, parfümös, gyümölcsös (őszibarack) illattal és ízzel, remek savakkal. Jó próbálkozás.
Olaszrizling, Fodor dűlő 2007. Ez a kiváló dűlő Hajdújáráson található és több évjáratból is volt szerencsém kóstolni a termését. Arany szín, birses, őszibarackos illat és íz. Nagy formátumú, koncentrált bor, hosszú utóízzel.
Kövidinka 2007. Ugyebár a kövidinka egyszerű, szinte színtelen bort ad. Nos, úgy tűnik mást is lehet vele kezdeni. Ez a novemberi szüretelésű bor aranyszínű. A kései szüretre jellemző mézes illatok mellett itt is az őszibarackot emelem ki. Ízben gazdagon gyümölcsös, vastag bor. 8 napig ázott héjon, Oszkár találóan Hoppá-hoppá kövidinkának hívja. Személyes kedvencem a jelenlegi szortimentből.
Rozé 2008. Összetétele: 80% hamburgi muskotály, 20% kadarka. Bármilyen fura, a hamburgi muskotály vörös szőlőfajta, ezt 4 évvel ezelőttig én sem tudtam (sőt azt sem, hogy létezik ilyen szőlő). A két fajta együttesen egy édeskés, parfümös, egyedi rozét „hozott össze”, a világosabb és kevésbé savas fajtából.
Vadfekete 2008. Piros szín. Édeskés, málnacukros illat. A szomszéd (hajdújárási) Jolán néni 120 éves szőlőjének terméséből készült. 7 napig ázott héjon, ennek ellenére nem túlzottan cseres, alapvetően meggyes ízű bor. Nekem tetszett, úgy sejtem ebből a fajtából sem sokan készítenek bort.
Kékfrankos 2008. Harmadrészt a Fodor termése, kétharmad részt pedig szerémségi szőlőből készült. Októberi szüret. Halványrubin szín, teljesen egyedi mentás, meggyes illat és íz. Szép.
Kadarka 2008. 60%-ban a hajdújárási nagyon öreg (több, mint 100 éves) ültetvény, 40%-ban pedig a Csücsülős szűztermése (bizarr egy házasság). Piros szín. Illatából és ízéből árad a hecsedlis gyümölcsösség és előbukkan némi minerális aláfestés. Nagyon szép kadarka, kíváncsi leszek milyen lesz, ha a két termőhely termése külön-külön is kóstolható lesz (talán a 2009-es évjárattól).
Olaszrizling, Fodor dűlő 2006. Egy kései szüretelésű édes bor, sajnos utóerjedés indult be a palackban, így nehéz értékelni a bort. Mindenesetre a gazdagság, a nagyszerű alapanyag érezhető. Oszkár a „Ne felejtsd szavad” nevet adta a bornak.
Maurer Oszkár egy rendkívül lelkes borkészítő, ízig-vérig magyar ember. Kiváló adottságú területeken találhatóak szőlői, amelyek közt számos igen idős ültetvény. Egyelőre kissé kusza és esetlegesnek tűnő a borszortiment, de ez bizonyára le fog tisztulni, ahogy a Szerémségben is minden szőlő termőre fordul. Az egyetlen, de igen fontos pont, ami jelenleg még hibádzik, az a technológiai biztonság: nem biztos, hogy a családi diófa alatt történő erjesztés a leginkább kívánatos, hiszen egyszer ilyen egyszer olyan lesz a bor, a változó külső hőmérséklet miatt. Véleményem szerint érdemes lenne további új hordókat csatasorba állítani, hiszen a kiváló szőlő alapanyag megérdemli a jó minőségű, esetenként új hordót. A borok minden további alakítása, csiszolása ezt követően már „csak” idő és tapasztalat kérdése.
Utolsó kommentek