Kaló Imrére és a hozzá hasonló remek emberekre óriási szükség van napjainkban. Két fő tulajdonságuk, hogy nincsenek sokan és rendkívül értékesek. Azt gondolom, hogy valami olyan pluszt tudnak adni a természet közeli és vele legalább kismértékben is hasonlóan gondolkodó embereknek, amely nem engedi meg, hogy évente egy-két alkalommal ne beszélgessünk vele és a boraival. Tavaly májusban jártam nála többedmagammal, de rövidesen ismét megyek. Akkor Bitai Tomi vállalta azt a rendkívül fárasztó feladatot, hogy feljegyzi miket is kóstoltunk. Tamás ennél még többet is tett, ugyanis néhány borhoz még megjegyzések is születtek. Köszi Tamás az odafigyelésed és a lelkiismeretes feljegyzéseket!
Réges-régi adósságomat egyenlítem ki a blog szerzőinek, amikor írok a még tavaly májusban Kaló Imrénél töltött este borairól. A jelenségről (már a Kaló-féléről), ami egyébként megkérdőjelezi a szokásos „objektív”, távolságtartó borkóstolást, nehezebb lenne írni, de ezt már meg is tették mások, itt is, máshol is (tessék ráguglizini – és akkor akár mozgóképet is találhatni). Valóban, az alábbiak még hiányos kóstolási jegyzetnek is alig nevezhetők, inkább információmorzsáknak, de talán nem haszontalan a lejegyzésük, közreadásuk. (Mindkét bort egyébként, amiből vásároltam, napokig kóstolgattam, és természetesen felmerült, hogy valamiféle jegyzetet készítsek róluk, de mintegy ellenálltak az efféle reflexiónak: inkább örültem az élet szép pillanatainak, amelyekben ihattam őket. Mindez arra is utalhat, hogy a jelen jegyzetek sem csak a hosszú sor okán hiányosak.) Ahol külön nem jelzek mást, ott hordóból kóstolt tételekről lesz szó.
Zöldveltelini 2007 (tartályból): még némi cukorral.
Irsai Olivér – Rizlingszilváni 2006: érzetre irsai-domináns.
Rizlingszilváni 2007
Leányka – Chardonnay – ??? 2005: már a glicerincsíkokból is látszik, hogy ez már komolyabb anyag.
Olaszrizling 2006 (Bogács környéki dűlő[k?]ből): erőteljes, szép, gyümölcsös illat, a korty második felében valami plusz érdekesség előjön, amit nem tudtam közelebbről meghatározni.
Sauvignon Blanc 2007: furcsa illat.
Szürkebarát 2008 („rozé”): A nevezetes, sokáig héjon tartott (Kaló Imrének ez egyébként is sok borára jellemző) tétel. Elsőre krémtúróillat, később valamilyen erdei gyümölcs, aztán a szárazpróbában is ugyanez a gyümölcs.
Zöldveltelini (kb. 50%) – Chardonnay (kb. 25%) – Leányka (kb. 25%) 2007: Még opálos. Mézes, később barackos illat. Az íze még teljesen a hordóból származó: grillázsos.
Zöldveltelini 2008 (4 hónapig héjon ázott): Először primér, mustra emlékeztető illat, később hecsedlis lesz. Decens kesernye az ízben.
Zöldveltelini 2006 (28-as mustfokkal november 18-án szüretelve, 120 napig héjon tartva): Illatban az előzőhöz hasonló pályát fut be. Rendkívül koncentrált.
Pinot Noir Rozé 2008
Kékfrankos 2006: Világos szín. Meggyes illat plusz nüanszokkal (hogy pontosan milyenekkel, az nem szerepel a jegyzetemben). Szép köménymagosság az ízben, hosszú lecsengés.
Bikavér 2003 (kékfrankos az alapja, cabernet franc, merlot, turán és shiraz alkotják még): Szintén köménymag, de most az illatban, gyümölcsjoghurttal játszik. Kellemes tanninérzet.
Évjárat-házasítás: Cabernet Franc 2004 – Cabernet Franc 2005 – Merlot 2006: Gyümölcsös illat. Ízében paprika, amit egy grillázsos hordós jegy egészít ki.
Cabernet Sauvignon 2007
Merlot 2006 (?)
Itt következett a vacsora (zöldfűszerekkel készült ludaskása malacfüllel, „desszertnek” szarvaskolbász és csípős marha-mangalica szalámi), amihez Imre palackos tételeket bontott:
Zöldveltelini ???? (több borász együtt készítette)
Sauvignon Blanc ????
Leányka 2002 (botritiszes)
Rozé ????
Kékoportó 2002 (Gregor József kedvence): málnás illat.
Merlot 2000: kissé szúrós illat, de a korty kerek.
Olaszrizling Aszú 2003: Az a bizonyos tétel, amelyről Gál Tibor elismerő kijelentését tette. Sötét, whisk(e)yre emlékeztető szín. Botritiszillat. Az ízéről egy szó szerepel a jegyzetemben: nektár.
Ezután visszatértünk a hordóminták kóstolásához:
Chardonnay 2007
Olaszrizling 2002: ez és az előző is fajtajelleges tételek.
Chardonnay – Zöldveltelini 2002 (mustként házasítva)
Olaszrizling Főbor 2007 (száraz): animális.
Medina Rozé ????
Olaszrizling Főbor 2003
„Fordítás”: Merlot 2004 – Shiraz 2006 (a shiraz cefréjére lett töltve a merlot): illata mint a málnaszörpé.
Merlot – Kékfrankos 2008
Cabernet Sauvignon 2008 (novemberi szüret)
???: vilmoskörteízű.
Turán Főbor 2007: Szőlő és egy kis bodza az illatban. Érdekes, hogy ez és a következő turánok is erősen emlékeztettek a sagrantino általam leszűrt fajtajegyeire (a kóstoló előtt nem sokkal fejeződött be az ERASMUS-félévem, amit Perugiában, az umbriai borvidéken töltöttem: a fajta a borvidék fő büszkesége).
Turán Főbor 2008 (száraz): még nem integrálódott a csersav.
Turán – Pinot Noir – Shiraz – Cabernet Franc 2007
Turán Főbor 2002
Shiraz Aszú 2008: A kóstoló során többen több borról megjegyeztük, hogy Simon mesteréihez hasonló stílusúak (a terroir?), én pl. erről írtam ezt a papíromra. János-áldásnak is telitalálat volt ez a bor.
Utolsó kommentek